Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

šľachtický rod Perényi (z Perína)
- starý uhorský šľachtický rod pochádzajúci z obce Perín v Abovskej stolici (neďaleko Košíc). Najstarší známy člen rodu komes Urban dostal roku 1292 od kráľa Ondreja III. donáciu na obec Perín a podľa nej sa v stredoveku označovali predikátom de Perén. 
Od 16. storočia sa používalo ako zemepánov z Perína. Perényiovci boli jeden z najbohatších a najmocnejších rodov severného Uhorska v 14.-16. storočí zastávali aj vysoké hodnosti vo verejnej správe (dvaja palatínovia, krajinskí sudcovia, mnoho županov stolíc Abov, Zemplín, Šariš, Ugoča a Užhorod). Rod v 14. storočí získal panstvo Veľká Ida, ktoré sa stalo ich hlavným sídlom. 
Na východe severného Uhorska vlastnili Perényiovci obrovské majetky. Od 17. storočia boli spoluvlastníkmi lietavského panstva a oravského komposesorátu. Rod v 18. storočí získal panstvo Nebojsa. 

Andrej Magócsi (1835 Krupá - ?)
- dekan v Moldave nad Bodvou, mokranecký farár. Roku 1880 bol učiteľom teológie a zástupcom riaditeľa seminára. Inicioval stavbu kostola v Mokranciach. Od roku 1900 bol úradníckym prísediacim Svätej stolice, jeho kaplánom bol Anton Levendovszky. 

Dr. Samuel Wohl (1868 Mokrance - ?)
- strednú školu ukončil v Košiciach, vysokoškolský diplom získal v Budapešti. Od roku 1895 bol advokátom, potom predsedom Okresného centra maďarskej strany a neskôr riaditeľom banky. Wohl bol aj mokraneckým statkárom. 
Jeho manželkou bola Elza Scherffelová. 

Jozeíf Damits (1872-1966),
-  radca Svätej stolice a farár, je pochovaný V miestnom cintoríne.

Prof. Ing. Matej Rákoš, Dr.Sc. (1922, Mokrance - 2011, Košice) 
- slovenský fyzik a vysokoškolský pedagóg. Doktor fyzikálno-matematických vied (DrSc.) na Českom vysokom učení technickom v Prahe (1969). Profesor pre odbor Fyzika na Vysokej škole technickej v Košiciach (1971). Na konferenciách a sympóziách v zahraničí i doma predniesol viac než 60 prednášok. Zaoberal sa fyzikou tuhých látok a materiálovou fyzikou. Skúmal magnetické vlastnosti slabomagnetických látok statickými a dynamickými metódami, ako aj magnetickú rezonanciu a správanie sa vybraných materiálov pri budení rádiofrekvenčným magnetickým poľom. Nositeľ štátneho vyznamenania Zaslúžilý učiteľ (1982) a vyznamenania Za vynikajúcu pedagogickú prácu (1987). Vyškolil viac ako 25 ašpirantov, z toho 5 zo zahraničia. Gestor Ministerstva školstva SR pre koordináciu vzdelávania v elektrotechnických odboroch (1974 – 85). Zdroj: wikipédia

Pavol Safko (1923, Mokrance – 2006, Bratislava)
pedagóg, atletický tréner, rozhodca a športový funkcionár. Od mladosti sa venoval športu a bol vynikajúcim bežcom. Preto po absolvovaní Pedagogickej fakulty v Bratislave začal učiť najskôr v bratislavskej Petržalke a neskôr na základnej škole na Kulíškovej ulici v Bratislave, kde strávil viac ako 40 rokov ako učiteľ telocviku a tréner. [3] V tejto škole aj jeho zásluhou začala fungovať prvá športová trieda na Slovensku v histórii. Venoval sa najmä rozvoju žiackej a školskej atletiky. Stál pri začiatkoch kariéry viacerých slovenských atlétov – napríklad výškarov Romana Moravca a Petra Horáka a diaľkárky Márie Devínskej. Pod jeho rukami však prešli aj ďalší špičkoví športovci, napríklad olympijský víťaz z Montrealu 1976 a trojnásobný majster sveta v cyklistickom šprinte Anton Tkáč, basketbalista Stanislav Kropilák, alebo legendy slovenského hokeja bratia Marián, Peter a Anton Šťastní.

Pracoval aj ako rozhodca a športový funkcionár klubu Slovan CHZJD Bratislava, ktorý počas jeho pôsobenia zastrešoval aj atletiku. Podieľal sa na organizácii viacerých športových podujatí, napríklad behu Devín – Bratislava a Ceny Večerníka.

Slovenský olympijský výbor dvakrát ocenil dlhoročný prínos Pavla Safku pre slovenský šport. V roku 1997 mu udelil Cenu fair play SOV za celoživotné vystupovanie v duchu fair play a v roku 2000 Bronzový kruh Slovenského olympijského výboru za príkladný vklad k rozvoju olympijského hnutia na Slovensku.  (Zdroj: wikipedia)


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka