Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Symbolmi obce sú erb obce, vlajka obce, pečať obce, prípadne aj znelka obce a sú zapísané do Heraldického registra Slovenskej republiky.

Obec má právo na vlastné symboly a je povinná ich používať pri výkone samosprávy a označuje erbom obce a vlajkou obce budovu, ktorá je sídlom orgánov obce, zasadaciu miestnosť obecného zastupiteľstva a úradnú miestnosť starostu obce.

Obec používa odtlačok úradnej pečiatky s erbom obce a názvom obce na rozhodnutia, oprávnenia a osvedčenia skutočností vydaných pri výkone samosprávy.

Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické osoby a fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce.erb mokrance1.jpg Erb obce 
V červenom poli štítu na zelenej pôde voz naložený žltým (zlatým) senom a na ňom sediaca biela (strieborná) mužská postava so žltým (zlatým) bičom, ťahaným jedným bielym (strieborným) koňom so zlatým (žltými) postrojmi, na ňom sediaci biely (strieborný) pohonič, so žltým (zlatým) bičom. 

Štít: neskorogotický 

Podkladom pre tento návrh bola obecná pečať, pochádzajúca z polovice 19. storočia. Odtlačok typária z roku 1850 je uložený v Krajinskom archíve v Budapešti v Altenburgerovej zbierke pečatí (MOL Budapest, V-5: Altenburger Pecsétgyüjteménye). 
Na pečati s kruhopisom MAKRANTZ HELYSÉGE PETSÉTTYE 1820 (Pečať obce Mokrance 1850) je vyobrazený voz s pohoničom, naložený senom, ťahaný jedným koňom s jazdcom a v hornej časti slnko. Vzhľadom na autentickosť a vek tohto znamenia, bolo odporúčané, aby sa stalo základom, východiskom pri tvorbe obecného erbu. Vyfarbenie návrhu bolo zvolené tak, aby zodpovedalo základnému pravidlu heraldiky pre používanie farieb a kovov. Neskorogotický štít bol zvolený pre jeho jednoduchosť a veľkú rozšírenosť v mestskej a obecnej heraldike. 
Predkladaný návrh sa stal platným erbom obce Mokrance po jeho odsúhlasení obecným zastupiteľstvom.

vlajka mokrance.jpgVlajka obce 
Obecná vlajka má podobu šiestich pozdĺžnych pruhov červeného, žltého, bieleho, žltého, bieleho a zeleného. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. Prvá zmienka o obci je z roku 1317 Mokrunch. V ďalšom historickom vývoji sa názov obce menil nasledovne: 1319 Mokronch, 1332/5 Magrancz, Mokrunch, Mokronch, 1388 Makrianch, 1630 Makrancz, 1808 Makranec, 1920 Makrance, 1927 Mokrance. Obec patrila pod Abovsko-turniansku župu, okres Moldava nad Bodvou, Košický kraj. Po roku 1960 sa obec začlenila pod okres Košice – vidiek, Východoslovenský kraj. 


 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka